Pagrindinis šios dienos planas – šventyklų lankymas. Angkor Wat šventyklų kompleksas – vienas didžiausių ir svarbiausių Pietryčių Azijoje. Angkoro miestas buvo senovės khmerų sostinė ir svarbiausias religinis centras. Jo klestėjimo laikotarpiu – 9-15 amžiais tai buvo didžiausias pasaulio miestas (2007 m. mokslininkai patvirtino šį faktą), kuris užemė apie 1000 kvadratinių kilometrų (palyginimui Paryžius užima 106, VIlnius ir jį supantys miškai – 402), o jame gyveno net milijonas gyventojų. Antras pagal dydį ikiindustriniame pasaulyje buvo majų miestas Tikalis šiandieninėje Gvatemaloje, tačiau jo dydį mokslininkai skaičiuoja tarp 100 ir 150 kv.kilometrų, taigi majų užmojams buvo toli iki khmerų. Angkore buvo priskaičiuojama virš tūkstančio šventyklų, pagrindinė jų Angkor Wat (isvertus is khmeru – centrinė šventykla). Tai šalies simbolis, vaizduojamas tiek herbe, tiek vėliavoje, tiek visuose suvenyruose, kurių šioje turizmą mylinčioje šalyje apstu.

Angkor Wat kompleksas visai netoli nuo Siem Reap’o miesto kuriame mes gyvename (pagrindinis turistinis Kambodžos miestas, kurio pavadinimas reiškia „Tailandas nugalėtas“, todėl tajai miestą ir toliau vadina Angkoru :))

Pradedam šventyklos lankymą anksti ryte, nes įdienojus karštis ir drėgmė bus nepakeliami, o apeiti tokio dydžio kompleksą reikia ne vienos valandos. Įeinam pro pagrindinį įėjimą, nuo kurio atsiveria visas didngas vaizdas ir didžiulė turistų minia, plūstanti į jį. Mintis, vaikščioti visur kartu su ja džiugesio nekelia.

IMG_3120

Centrinis įėjimas

Išorinį pastatą apeinam šoniniais koridoriukais, jau pirmomis minutėmis pribloškia keli dalykai – pirma, šventykla statyta 9 amžiuje, Lietuvos tuo metu, net vardas dar nebuvo paminėtas, tačiau nerealiausia yra akmenyje išskaptuotų elementų gausa. Net jei kas norėtų suskaičiuoti visas skulptūrėles, gėlytes, raižinius ir kitus grožius, to padaryt nesugebėtų net teoriškai. Čia kaip bandyti suskaičiuoti akmenukus paplūdimyje.

IMG_3115

Detalių gausa

IMG_3111

Lipti nedraudžiama

IMG_3096

Linksmasis gidas

IMG_3105

Bareljefai

Šioje vietoje reikia paminėti, jog vaikščiojimas su vietiniu gidu yra viena geriausių šios kelionės minčių. Vietoj to, kad iš išorinio pastato trauktume su visa minia į prieki link centrinio pastato, mes staiga pasukam į šoninį keliuką ir ramiai sau, vieni apeinam šventyklą iš šono. Žmonių nėra, vaizdas puikus, mūsų niekad nenutylantis gidas (kai nekalba, juokauja, kai nejuokauja – dainuoja :) net parodo kurioje vietoje geriausia atsistoti „privalomai“ nuotraukai :)

IMG_3108

Privaloma nuotrauka

IMG_3135

Su Naga

IMG_3149

Šoninis vaizdas

IMG_3140

Centrinis vaizdas

IMG_3147

Sveiki atvykę!

Šventykla mačius tikrai nemažai konfliktų. Iš pradžių pastatyta kaip induistų šventykla dievui Višnu, link 12 amžiaus buvo perdaryta į budistų šventyklą, kuri veikia iki šių dienų. Skirtingai nuo majų ar actekų miestų ir šventyklų, Angkor Wat’as niekada nebuvo apleistas. Jis nuolat gyvavo, jo niekas „neatrado“. Ir nors Khmer Rouge režimo metais šventykla buvo ne kartą siaubta, sienose aiškiai matyti kulkų žymės, didžiausią darbą restauratoriams 20 amžiuje sudarė pastatų nuvalymas nuo suneštų žemių ir augmenijos. Iš kitos pusės didžiausią nuostolį šventykloms padarė šalį okupavę prancūzai, kurie didžiają daugumą skulptūrų išvežė į Europą ar šiaip išgraibstė. Dauguma likusių Budos skulptūrų begalvės, dažnai truksta rankų (šie elementai, kaip suvenyrai turėjo ypatingai didelę vertę).

IMG_3172

Kulkų žymės

IMG_3162

Induistų sakmė paveikslėliuose

IMG_3186

Ramybė

IMG_3181

Buda ir jaunasis budistas

IMG_3259

Neliesti

IMG_3225

Nuotrauka į šeimos albumą

IMG_3207

Begalvis Buda

Aišku šių dienų turistai irgi prisideda prie niokojimo. Ženklai „Neliesti“, „Neiti“ čia labai nedaug reiškia…

Centriniame šventyklos kieme galima užlipti į pagrindinį bokštą. Laiptai nepaprastai statūs, vietomis aptrupėję, lipti buvo truputį nejauku.

IMG_3206

Centrinis bokštas

IMG_3190

Be galvos ir be rankų

IMG_3261

Detalės

Iš Angkor Wat’o judam gilyn į šventyklų kompleksą. Pravažiuojam Angkor Thom – miestą, kuris buvo paskutinė Khmerų imperijos sostinė. Įspūdingai atrodo Dramblių alėja „Elephant Terrace“ – tai 350 m ilgio kelias, kuriuo vykdavo armijos paradas, kurį stebėdavo imperatorius sedėdamas specialiai padarytoje pakyloje. Alėją įrėmina sienos su dramblių bareljefais.

IMG_3266

Miesto vartai

Viena gražiausių Angkor Thom šventyklų – Prasat Bayon, dar vadinama „veidų“ ševntykla. Pastatyta 12 amžiuje kaip budistų šventykla, vėliau kherams perėmus induizmą, buvo perstatyta į induistų šventyklą, dar vėliau šalyje įsigalėjus budizmui, jos paskirtis pakeista vėl. Keičiantis religijai, buvo niokojami prieš tai buvusios simboliai. Indų šokėjos, budizmo buvo laikomos blogiu, visi jas vaizduojantys elementai buvo nudaužyti (vienas yra išlikęs, ačiū gidui už parodymą), induistai savo ruožtu buvo nudaužę visus budos veidus.

Ši šventykla pasitinka lankytojus 216 gigantiškų veidų. Visi panašūs vienas į kitą, sako, kad greičiausiai tai buvusio imperatoriaus Jayavarman VII noras įsiamžinti. Šventykla daug amžių buvo apleista, džiunglės padarė savo… Dabar mokslininkai kompiuterių ir 3D grafikos pagalba kaip iš lego kaladėlių bando ją atstatyti. Šalia suversti akmens luitai pribloškia – iš vienos pusės, supranti koks nelengvas tai yra darbas, iš kitos pusės esi priverstas įvertinti kiek daug jau yra padaryta.

IMG_3283

Šventyklos fone

IMG_3291

Vietoj veidrodžio

IMG_3346

Veidai

IMG_3335

Poilsio valandėlė

IMG_3316

Atstatymo darbai

IMG_3315

Istorija paveikslėliuose

IMG_3359

Išlikusi šokėja

IMG_3358

„Lego“

Prieš važiuodami į paskutinę šios dienos šventyklą sustojam greitų pietų. Pasirinkimas nėra didelis – ryžiai, kiaušiniai, gabalėlis vištos :) Bet geriausia – šviežios sultys, kurios bet kokį maistą padaro nerealiu :)

IMG_3364

Restoranėlis

IMG_3367

Dienos pietūs

Paskutinė šios dienos šventykla – Ta Prohm. Iki 2000 metų ji geriausiai buvo žinoma kaip „lemties šventykla“ iš to paties pavadinimo Indiana Džounso filmo. Dabar gi visi ją vadina Angelinos Jolie šventykla :) Arba Kapų Plėšikės šventykla. Ir ne tik taksisų (tuktukininkų) tarpe, bet ir oficialiuose kelionių vadovuose :) Šios šventyklos ypatumas – pastatus apaugę medžiai, jų šaknys apsivynioje aplink centrines konstrukcijas.

IMG_3369

Vartai

Gidas mus iškart veža pro šoninį iėjimą. Važiuojam tokiu visiskų džiunglių takeliu, tada dar gera gabalą paeinam, kol prieinam šoninius vartus. Turėti gidą visgi nerealu!!!

IMG_3371

Šoninis keliukas

IMG_3377

Žievė

IMG_3384

Šoniniai vartai

Iš pradžių einam per vis dar restauruojamą ir turistams uždarytą zoną. Sako čia dirba daug užsienio archeologų, savo nuolatines būstines turi įsikūrę ir įvairūs botanikai bei zoologai. Mūsų gidas su visais sveikinasi, mes irgi linksim galvas. Nenorim iškristi iš konteksto.

IMG_3397

Rimtas medis :)

IMG_3399

Statybiniai blokeliai

IMG_3403

Privalomas kadas

IMG_3408

Ta reta nuotrauka dviese…

IMG_3414

Gyvenimas po medžiu

IMG_3426

Restauratoriai

IMG_3461

Gyvenimas po medžiu

IMG_3459

Kai pasijunti mažas…

IMG_3456

Kai pasijunti didelis…

IMG_3451

Pelėsiais ir kerpe apaugus…

IMG_3476

Šio medžio šaknys auksinės spalvos!

Visą dieną prasikarščius po griuvėsius, vakare patraukiam „į miestą“. Šiandien nusprendžiau išbandyti mažų žuvyčių masažą :) Esmė – įmerki kojas į akvariumą, kuriame plaukioja būrys žuvyčių, kurios minta negyva oda. Sako po to pėdos būna švelnios kaip kūdikio. Jaumas nenusakomas – tave vienu metu atakuoja šimtai mažų dantukų, kurie nerealiai kutena :) Ilgai kalbinau Aleksą išdrįsti, juokingiausia, kad vyrai visi stovėjo šalia, norėdami, bet bijodami. Drąsios buvo tik moterys ir vaikai. Berniukai, prižiūrintys akvariumą pasiūlo Aleksui alaus „on the house“, jei pabandys. Galiausiai visi bendrom pastangom įkalbėjom. O tada prasidėjo cirkas :) Tiek krizenančio, cypiančio ir bijančio kojas laikyti vandenyje žmogaus tos žuvytės matyt dar nebuvo matę ;). Po kurio laiko, Aleksas apsipranta, ramiai su alaus skardine rankose įsitaiso šalia manęs ir pradeda veikti kaip vyrų „traukos centras“. Pamatę jį, susigundo dar keli!!! Geriausia reklama :)

IMG_3393

Žuvyčių spa

IMG_3387

Delikatesai

Vakarienės einam išbandyti khmerų barbekiu. Principas – ant stalo tau pastato toki metalinį indą pilną žarijų. Ant dugno pripila sultinio, į jį prideda daržovių, makaronų, o tada imi skirtingos mėsos gabalėlius ir juos kepi. Mėsos įvairovė – nuo jautienos iki krokodilienos. Labai įtraukiantis užsiėmimas. Nusprendžiam, kad butinai reikia tokį nusipirkti į namus. O kad nereiktų tampyti per pusę pasaulio, atidedam reikala plačiąjam internetui :)

IMG_3381

Taip grilinama mėsa

IMG_3378

Mėsos įvairovė

IMG_3373

Stikliniai buteliukai

Desertui suvartojam po milžinišką nepaprasto plonumo blyną su bananais ir nutela :)

IMG_3399

Naktinis desertas

IMG_3397

Naktinis desertas

Written by Ieva